System VRF


Klimatyzacja
w systemach VRF

System VRF (Variable Refrigerant Flow) to klimatyzacja przeznaczona dla większych obiektów, ponieważ umożliwia stworzenie rozległego systemu wentylacji i chłodzenia pomieszczeń. W ramach systemu VRF w budynku może być zainstalowanych nawet kilkadziesiąt jednostek wewnętrznych różnych typów, a długość rur łączących je z jednostkami zewnętrznymi może dochodzić nawet do 1000 metrów. Klimatyzacja VRF daje możliwość optymalnego chłodzenia i wentylowania dużych obiektów poprzez indywidualne lub centralne sterowanie urządzeniami.

Kolejną charakterystyczną cechą systemów VRF jest nieustanna zmiana ilości czynnika chłodniczego, który krąży w układzie klimatyzacyjnym. Dzięki takiemu rozwiązaniu system zapewnia optymalną wysokość temperatury w pomieszczeniach oraz efektywne zużycie energii. Klimatyzacja VRF wykorzystuje elementy takie jak zawór rozprężny czy sprężarki inverterowe, które na bieżąco regulują ilość czynnika chłodniczego przepływającego w danym momencie przez układ.

W systemach VRF wykorzystuje się takie same klimatyzatory (jednostki wewnętrzne), jak w typowych układach split, podobny jest również agregat chłodniczy wyposażony w sprężarki inverterowe. Tym, co odróżnia klimatyzację split od systemu VRF jest sposób połączenia jednostek wewnętrznych z agregatem. Klimatyzacja VRF wykorzystuje w tym wypadku system trójnikowy.

Hitachi dostarcza nowoczesnych rozwiązań w zakresie układów VRF. Oferujemy kompleksowe systemy klimatyzacyjne pozwalające na chłodzenie bądź ogrzewanie wielu pomieszczeń. Urządzenia VRF, które oferujemy, są ekologiczne i wydajne, mogą być z powodzeniem stosowane w sklepach, biurach, hotelach i innych obiektach usługowych. Wśród naszych produktów znaleźć można także klimatyzatory do specjalnych zastosowań: dla obiektów zabytkowych czy ciasnej zabudowy. Poszczególne elementy układu VRF można dobrać indywidualnie, ponieważ są ze sobą kompatybilne. Sterowanie klimatyzacją odbywa się niezależnie – możliwe jest zupełne wyłączenie jednej lub kilku jednostek, w zależności od potrzeb.